May 31, 2023

Nafosat: Türkiye'nin Özbekistan Büyükelçisine


Özbek Kahramanı BOBOMUROD ABDULLA'yi Özbekistan'a Geri Göndemeyin

Türkiye'nin Özbekistan Büyükelçisine, aynı zamanda uydurma suçlamalarla hakkında soruşturma açılan, hayatı ve geleceği tehlikede olan insan hakları savunucusundan.


Saygıdeğer Büyükelçi!
Ben Özbekistan'lı insan hakları savunucusu, hemde blogcu Nafosat Ollashukurova'yım. "Shabnam Ollashukurova" takma adıyla sosyal medyalarda aktifim.

Bu mektubu TC İçişleri Bakanına, TC Başsavcılığına ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına hitaben göndermek istiyorum.

Mektubumu sahiplerine ulaştırmak için yardımınızı umuyorum.

Ülkemizde insan haklarının korunması mevcut iktidar tarafından Terrorizm olarak adlandırılmaktadır.

Sadece insan haklarını korumak değil, aynı zamanda insan kendi fikrine sahip olmak ve bunu sosyal medyada ifade edebilmek, insan haklarının tanınması ve talep edilmesi mevcut hükümet tarafından terrorizm ve suç olarak görülüyor.

Bu yüzden aktivistlerimiz sürekli zulüm görüyor, haksız yere hapsediliyorlar. Yalnızca 2023'te 30'dan fazla aktivist hapse atıldı.
Özbekistan hükümeti tarafından özel olarak yaratılan, yabancı ülkelerde sığınma almış ve hükümetin bu tür siyasi baskılarına yardımcı olan sahte özbek muhalifleri de var.
Bunlardan biri de Türkiye'de yaşamakta olan Özbekistan "Erk" Demokratik Partisinin başkani Muhammed Salih'tir. O uzun yıllardır Özbekistan hükümeti ve istıhbaratıyla işbirliği yapıyor.
Partisinin resmi internet sitesinde özbek aktivistlerinin itibarini zedeleyen, onur ve haysiyetini aşağlayan makaleler yayınlamakta.

Muhammed Salih'in bana yaptiği şerefsizliğini size anlatmam lazım.

Sosyal medyadaki, hemde insan haklarının korunması alanındaki faaliyetleri nedeniyle 2019 yılında hapse atıldım ve işkence gördum, psikiyatri hastanesine'de kapatıldım. Uluslararası insan hakları örgütleri ve Özbekistan'daki Amerika Büyükelçiliğinin yardımı ile serbest bırakıldım.
Ondan sonra bile, üzerimdeki baskı ve zulüm bitmediğinden dolayı ülkemi terk etmek ve Birleşmiş Milletler'e başvurmak için Ukrayna'ya gitmek zorunda kaldım.
Ukrayna'da 3 yaşındaki ikiz kizlarımla zor bir durumda yaşarken, Türkiye'de yaşayan Özbekistan'lı sahte muhalif Muhammed Salih kendi partisinin resmi internet sitelerinde benim hakkımda çeşitli iftiralar yayınlamaya başladı. O ve onun destekçileri 2 senedir sosyal medyalarda bana Fahişe ve Ajan diye iftira dolu yazılar yayınladılar. Bu da yetmezmiş gibi Ukrayna Göçmen Bürosuna ve Başsavcılığa yalan yere beni Putin'in ajani diye iftira atarak mektuplar gönderdiler. Ukrayna hükümetinin bu mektuplardaki mesajların doğru veya yalan olduğunu incelemek için yeterli zamanı yoktu. Çünkü Putin'in Ukrayna'ya saldıracağının netleştiği tehlikeli bir andı.

12 ocak 2022 de Muhammed Salih'ten bana attiği iftiralara cevap istemek ve davada bulunmak için Türkiye'ye gittim. Kendisiyle yüz yüze konuşmak için 5 yaşındaki ikiz çocuklarımla Şile'deki evine gittim.
Ondan sosyal medyada canlı yayın açarak, bana attiğı iftiraları: yani Fahişe ve Ajan olduğumu kanıtlamasını, canlı yayını izleyenlere kanıt göstermesini talep ettim. Muhammed Salih kanıt göstermek yerine bana va 5 yaşınndaki ikizlerime saldırdı. Şiddetle telefonumu elimden aldi, beni çocuklarımın gözünün önünde yerlerde sürükledi, sonra polisi aradı va beni iki çocuğumla birlikte tutuklattı. Hayatıma suikast etmeye çalıştı, Turkiye-Özbekistan ilişkilerini bozmaya çalışıyor suçlaması ile iftira atarak hakkımda suç duyurusunda bulundu.

Birçok özbek aktivistleri ve gazetecilerinin yardımıyla Geri Gönderme Merkezinden serbest bırakıldım. Türkiye hükümeti dava açmam için bana süre verdi.

Hakkımda yazdığı şikayetlerin iftira olduğu ortaya çıkmaya başlayınca, Muhammed Salih yüklu parayla avukatımı satın aldı.
Bundan sonra onunla savaşmaya devam edemedim, çünkü iki küçücük çocuklarımla zor durumda yaşıyordum, param ve desteğim yoktu.

Depor kararını kaldıramadığım için hayatım tehlikede olduğu halde Türkiye'yi terk edip ülkeme dönmek zorunda kaldım.

Şu anda Özbekistanda, uyduruk suçlamalarla soruşturma altındayım ve ihtiyati tedbir olarak ev hapsine alındım, hayatım, geleceğim tehlikede.

Muhammed Salih'in kendisi Şile Savcılığına yazdığı ifadesinde bana verdiği maddi zararı tazmin edeceğini yazmıştı, aradan bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen bu şerefsiz bana verdiği maddi zararı bile ödemedi.

Şu anda size anlattıklarım Muhamed Salih'in sadece bana yaptığı şerefsizliklerdir.
O daha önce bir çök aktivistin Özbekistan'a geri gönderilmesine ve bu şekilde hapsedilmesine neden olmuştu.

Şu anda daha bir özbek gazeteci BOBOMUROD ABDULLA İzmir Geri Gönderme merkezinde tutuluyor.

Özbek bloger KEMAL YOLDASH kendi YouTube kanalında Muhammed Salih'in Bobomurod Abdulla'dan da şikayetçi olduğunu açıkladı.

Bobomurod Abdulla'nın hayatı Özbekistan'da tehlikede, eğer memleketine geri gönderilirse, mevcut hükümet tarafından uyduruk suçlamalarla hapse atılacak.

Ben Türkiye Devletine sesleniyorum, lütfen, adaletinizi, ve merhametinizi gösterin, bu sahte muhalif, kendi milletine ihanetde bulunan Muhammed Salih'e kimse inanmıyor, özbek kahraman BOBOMUROD ABDULLA'yı Özbekistan'a geri göndemeyin!

.

(Dilbilgisi ve yazım hatalarım için özür dilerim, Türkçe yazıda iyi değilim)

.

Nafosat OLLASHUKUROVA'nın kardeşi tarafından ulaştırılmıştır